It is currently 29. Apr 2024. 05:47



Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
KKVIZ - 2. KOLO (odg. na str. 6!) 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 19. Oct 2010. 22:22
Posts: 315
Location: Kucica u Hercegovini
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO
ehh brzvr se zeznuo...
iako sam i ja imao dilema, znao sam da ima neka slicnost i onda se sjetih jednog posta naseg kolege (ne znam kojeg) pa znam da su imena graditelja ista.

_________________
ImageImage

May the Lego brick be with you!


22. Feb 2011. 09:09
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 07. Jun 2010. 11:56
Posts: 1816
Location: Novi Zagreb
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO
brzvr wrote:
BAA, prezime autora MOC-ova je Grgurić (prvo pitanje), ali nije ista osoba (Matija aliti Gordan)
A kaj se tiče zadnja 2 sigurno ima puno odgovora, ali mi se nije dalo tražiti sve.

Sry što sma glasnik loše vijesti, ali HNK je napravio Matija Pužar (Puma na forumu), a Paviljon Matija Grgurić.
Dakle, točan odgovor je: po imenu.
:LEGO05:

SuperSoničan wrote:
Prepoznavanje seta mi je zadavalo glavobolju ali sam našao nakon sat vremena potrage...

HINT za budućnost: Pokušaj prepoznati neki dio sa slike u koji si 100% siguran (u mom slučaju windscreen).
Zatim ga nađeš na BL-u (u mom slučaju bez po' frke jer je čest dio), otvoriš si u kojim se setovima pojavljuje i namjestiš
da ti ih poreda od najstarijih prema najnovijim setovima (zna se da je Eustahije old schooler), a dalje je jako lako.
Barem sam tako ja riješio.

_________________
Moj Brickset
Moj MOCpages

Trenutno u dark ageu. :(


22. Feb 2011. 13:49
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 22. May 2010. 09:14
Posts: 795
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO
Da... šmrc :LEGO08: greška, brzoplet sam

_________________
"Some people see things as they are and say why? I dream things that could be and ask why not?
Robert Francis Kennedy 1925 - 1968
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=zhorv


22. Feb 2011. 15:56
Profile
User avatar

Joined: 03. Aug 2009. 22:19
Posts: 864
Location: Blizu Zagreba
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO
Pretražio sam sve od windscreena do headlighta do trans yellow plateova.

Brickset me spasio.

_________________
Image
Moj MOCPages!
Drugi forumi: MLNO, BZPower


22. Feb 2011. 17:10
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO
SuperSoničan wrote:
Prepoznavanje seta mi je zadavalo glavobolju
Hm, morat ćemo dograditi u pravila ono "prijerješavanjakvizaonuspojavamapitajtesvogliječnikaililjekarnika". Ja ti sa svoje strane za smirenje napetosti svakako preporučujem - rješavanje zadataka idućeg kola.

:LEGO28:

Ali prije toga...

SPOILER ALERT! ODGOVORI DRUGOG KOLA

1. Što veže Umjetnički paviljon i Hrvatsko narodno kazalište?
..... a. ime
..... b. prezime
..... c. nadimak
Autori tih veličanstvenih MOC-eva imaju isto ime! Ako ne vjerujete, ili za to niste nikad čuli, pogledajte, recimo, OVAJ članak iz Glorije (o Matiji) i OVAJ članak iz Vjesnika (isto o Matiji). :LEGO05:

Iako je među pogrešnim odgovorima otprilike podjednako bilo odgovora B i C, moram malo zastati kod (netočnog) odgovora B, jer smo uz jedan dobili i objašnjenje - Hermann i Fellner. Doista, taj je "arhitektonski biro" projektirao obje "prave" građevine, ali odgovor bi u tom slučaju trebao biti ili biro ili ime i prezime, jer su to Hermann Helmer i Ferdinand Fellner. Naravno, nije nevažna ni opća uputa da su pitanja uvijek vezana uz LEGO, Klub "Kockice" ili ovaj forum. Zbog svega toga točan odgovor je samo A.
Točnih odgovora bilo je 65%.



2. Za čim slagači rado posižu otkako je „Santafejke“?
..... a. za sirom
..... b. za vrhnjem
..... c. za špekom
Da citiram kolegicu Galadriel: santa fe lokomotiva ima veze sa sirom jerbo je s njom došao prvi sir, aka cheese, ikadah! :LEGO23:

Ili službenije: Cheese je popularni naziv za slope 1x1x2/3 – prvi put viđen 2004. godine kad se u setu 10133 (Burlington Northern Santa Fe Locomotive) pojavio čak u dvije boje. U trećoj boji ga je iste godine sadržavao Creator Value Pack 4562. Pojam Santafejke već je i spomenut na Forumu, u topicu Lego kolekšn.
Ovo je pitanje točno riješilo 80% igrača.



3. Koliko treba LEGO kockici da se stvrdne i ohladi?
..... a. 10-15 sekundi
..... b. oko jedne minute
..... c. 10-15 minuta
Nakon što se plastika u kalupima zagrije i pritisne, treba joj 10-15 sekundi da se ohladi i stvrdne. Potom se novorođene kocke automatski izbacuju iz kalupa.

Neki su igrači uz odgovor skrenuli pozornost na to da drugi izvor navodi vrijednost od 7 sekundi, a zanimljivo je da je oba izvora (su)potpisala LEGO grupa. Srećom, ni jedan igrač koji se referirao na drugi izvor nije došao u napast odgovoriti b ili c. :LEGO05:
Za odgovor 10-15 sekundi Ikariks kaže da ga potvrđuje i vlastitim eksperimentom - nadamo se da pritom nije zapalio sobu i preporučujemo se za detaljnija objašnjenja te avanture.
U svakom slučaju, u ovom je kolu ovo bila a-b-c pitalica s najmanje zabuna - 90% točnih odgovora.



Mnogi su u komentarima pisali da im je ovo kolo bilo lakše od prethodnog, ali samo je 55% igrača točno odgovorilo na sve a-b-c pitalice, što znači da nisu bile lake kao prošli put, kad je sva prva tri pitanja točno odgovorilo 75% igrača.



4.
Image
ČOVAC - to je jedan od relativno najčešćih domaćih/forumskih termina kojima se označava minifig. Najlakša asocijacija ovog kola - 90% uspješnosti. Nije čak bilo ni jednog odgovora ćovac. :LEGO05:





5.
Image
SCALE DOWN - već je jasno iz komentara The lego Emperora da je za ovaj odgovor dovoljno bilo sjetiti se prošlojesenskih klupskih nagradnih igara. U šestom kolu, održanom od 18. do 30. listopada 2010., tema je bila upravo scale down, tj. zadatak je bilo smanjiti neki poznati set ili MOC. (Pobijedio je Marin svojom Zvjezdicom smrti.) Objavljena fotka je Kućasonična (smanjeni set 6754 Family Home), rad kojim se Supersonični na tom natjecanju brojem glasova opasno približio pobjedničkom radu. (Posebna pohvala Tatisoničnom koji je, odgovarajući na ovo pitanje, naglasio da je prepoznao autora.) :LEGO28:

Nekoliko zanimljivih pokušaja već je spomenuto u komentarima u ovoj temi, pa da ne ponavljam dodajem samo da autor prijedloga slatki dome nije primijetio da mu u najmanju ruku ne štima broj slova u prvoj riječi. Scale down napisalo je 75% igrača, uključivši i - ne biste nikad pogodili - Supersoničnog.





6.
Image
EKSKLUZIVA - kao što je prokomentirao brzvr, ovo je exclusive set, to jest jedan od setova koje LEGO ekskluzivno distribuira u vrlo ograničenom broju trgovina u samo nekim zemljama. Jedno vrijeme (dok nije rasprodan) nudio ga je i domaći Brickarchitect, dućan koji je i ekskluzivni dobavljač nagrada za Kockasti kviz! Znači, ako žudite za nekom ekskluzivom, najprije provjerite tamo.
Uspješnost odgovaranja na ovo pitanje - 75%.

U ovom kolu sva tri zadatka točno je asocirala polovica igrača.





7. OTKRIJ KOCKICE - Što je ovo crno zapelo u zidu?
U pravu su svi koji kažu da je zapeo element Bionicle Bohrok Shoulder, Liftarm 1 x 3 x 7. Iako je on, rekao bih, specifičniji od elementa koji smo tražili u prošlom kolu, ipak je bio nešto manje problematičan: u prošlom kolu na srodno pitanje bilo je 37% točnih odgovora, a u ovom - 56%.





8. OTKRIJ SET - S kojim se sastavljenim setom može napraviti ova fotografija?
Image

Ovo je znalo 80% igrača - fotografiran je set 6680 Ambulance iz 1981. godine.

Image

Tko ga nije otkrio, ništa nije ni napisao, jedino je u jednom slučaju naveden set 6378, što je valjda nekakva pogreška jer vozilo iz tog seta ni uz najbolju volju ne mogu povezati s fotografijom iz igre... :LEGO13:





9. ŠTO JE POGREŠNO? Što se (sve) pogrešno može vidjeti u ovoj zbirci dijelova za set 6363?
Sjećate se da sam u komentarima prošlog kola napisao da procijeni koliko je jedinica u posudi ne znači prebroj koliko ih vidiš na slici? A u ovom pitanju namjerno se pita što se sve može vidjeti, jer su dijelovi porazbacani i ne možete biti sigurni što se krije ispod i čega nema. Znači, nije trebalo pisati što fali, jer možda ne fali, samo se ne vidi - pogotovo ako je sitniji dio. (S tim da su u nekim slučajevima problem stvorili i krupniji dijelovi - neki su, na primjer, pretpostavili da nedostaju velika žuta ulazna vrata, iako se ona lijepo naziru - onaj dio s prozorčićima - lijevo od žute tanke osmice kraj krošnje, desno od sive kuke!) Opet, kako je netko mudro primijetio, nema negativnih bodova, pa od viška glava ne boli. :LEGO05:

The lego Emperor je dobro komentirao da se trebalo sjetiti da je to fotka iz recenzije seta 6363 i da je ispod nje tamo odmah spomenuta pogreška. Ali to je tek početak: trebalo se sjetiti i da je u raspravi tog topica spomenuta i druga pogreška! A onda još proučiti fotografiju i pronaći još dvije, u topicu nespomenute pogreške! :LEGO29:

Image
Veliku fotografiju iz zadatka, bez označenih brojeva, možete otvoriti OVDJE.

Pogrešno je:
1 - Kukica 4081b (thick ring), jer u setu dolaze kukice 4081a (thin ring) - primijetilo ju je samo 25% igrača, iako je upravo nju Marin spomenuo u raspravi o recenziji;
2 - Žuti stolac viška - na fotki se vide dva žuta stolca, a u setu dolazi jedan žuti stolac (i jedan plavi, ali pogrešno bi bilo napisati samo "nedostaje plavi stolac"); ovo je primijetilo 55% igrača
3 - Ograda 1x8x2 - budući da je prvi put proizvedena 1988. godine, ne može imati veze sa setom koji je iz 1980. (85%);
4 - Desna vratašca viška - vide se dvoja desna vratašca, a set sadrži samo jedna (i jedna lijeva) - kao i stolac, i ovo je primijetilo 55% igrača (zanimljivo: isti postoci za obje pogreške koje u topicu recenzije nisu spomenute).

Dodatno smo provjerili pretpostavke nekih igrača da su pogrešni drvo (noviji kalup) i tip "vertikalne kukice" (thin u clip umjesto thin open o clip), ali oni su na slici ispravni.

Svaka otkrivena pogreška donosila je bod, a sve pogreške registrirali su DarioD, _ž_ i TataSonicni. Molim aplauz!





10. REKONSTRUIRAJ SET - Od dijelova na slici potrebno je rekonstruirati set, s tim da s BrickLinka smijete naručiti još jednu kockicu!

Image

Trebalo je odgovoriti na četiri pitanja:
O kojem se setu radi? - Koju ćete kockicu dodatno naručiti? - Hoće li na kraju nešto od ponuđenog ostati neiskorišteno? (Ako hoće - što?) - Koji se dio na slici niti greškom nije mogao naći u originalnom setu, ali će poslužiti za rekonstrukciju?
Svaki točan odgovor donosio je po bod - ako ga se napisalo! U jednom slučaju, primjerice, iz ostalih odgovora bilo je jasno da igrač zna koji je to set, ali je zaboravio napisati odgovor na to pitanje. :LEGO18:

Radi se o setu 6693 Refuse Collection Truck i odgovorom na ovo pitanje bod je osvojilo 90% igrača.

Image

Neki su odgovorili da među dijelovima nedostaju Black Plate 2x10 i Yellow Panel 1 x 4 x 3 with Recycling Arrows Pattern, pa da će njih naručiti s BrickLinka. Točno je da obje kockice nedostaju, ali zadatak kaže da se smije naručiti samo jednu! Naručit će se (još jedan) žuti panel s mustrom (ala sam ga preveo! :LEGO27: ), označen na slici brojem 1, jer se crna tanka dupla desetka može napraviti kombinacijom crnih tankih 1x6, 1x4 i 1x10. Te tri kockice nisu u inventaru originalnog seta, ali nisu višak jer trebaju za rekonstrukciju drugog nedostajućeg dijela!

Image

Od ponuđenog ostaje neiskorištena (samo) tanka crna četvorka.
Nisu priznati odgovori koji nisu međusobno konzistentni poput ostat će dvije 1x4, 1x6 i 1x10, a iskoristit ću 1x4, 1x6 i 1x10 - ako ste kasnije iskoristili ono što ste najprije napisali da je ostalo - nije ostalo. Prava formulacija za ovaj primjer bila bi, recimo, u inventaru seta nisu dvije 1x4, 1x6 i 1x10, ali ću to-i-to iskoristiti i ostaje samo jedna 1x4. :LEGO15:

Na kraju, nije slučajno bilo napisano da treba naći dio koji se u originalnom setu nije moga naći NI GREŠKOM. Tanke crne četvorke, šestica i desetka nisu inventar seta, ali - nekom greškom su ih u tvornici i mogli zapakirati u kutiju. (Znam da zvuči nevjerojatno da LEGO griješi, ali dogodi se i njima.) A ni greškom u setu nije mogla završiti kosa crvena dvojka bez donje cijevi (na slici označena brojkom 2) - ona se proizvodila do 1981. i stvarno bi bilo ludo da osvane u nekom setu šest godina kasnije (ovaj set je iz 1987.).

Ispravnu kockicu naručilo je 70% igrača, višak je dobro prepoznat u 40% slučajeva, a 30% igrača prepoznalo je kockicu koja ni greškom nije mogla završiti u setu.

Sva četiri boda u ovom pitanju zaradilo je 20% igrača.

:LEGO28:


I trenutak koji svi čekamo! Kako sve to izgleda u ovokolnoj tablici?

Image

DarioD i TataSonicni imaju najveći mogući broj bodova (u prvom kolu nitko nije osvojio sve bodove!), s tim da je DarioD bio nešto brži u slanju odgovora, pa je (opet) na prvom mjestu. Obojica, međutim, biraju iz izloga broj dva (prvi bira TataSonicni), prema pravilima kkviza o članovima/nečlanovima Kluba.

Brzina pak nije igrala nikakvu ulogu kod Tomeka, koji je s odgovorima poslanima dva sata prije isteka roka ujurio na treće mjesto. I ovaj put bez gužve u izlogu bira iz izloga broj tri.

(Ne moram pisati da su izlozi u postu s pitanjima i da dobitnike molim da odaberu što žele?)


Čestitke svoj dvadesetorici koji su se okušali u ovom nimalo jednostavnom kolu.
(markoerlić, sorry, računa se kao da je igrao samo TortillaBoy)

Očekuje nas malo mirniji tjedan, malo čuvanja energije za velike izazove koji će tek slijediti u kkvizu - nastavljamo večeras u 20.30 jednim ležernim i opuštajućim kolom! :LEGO28:


23. Feb 2011. 10:10
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 18. Nov 2008. 08:20
Posts: 3217
Location: Zadar
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO (odg. na str. 6!)
Jeiii!
Čestitke svima, a posebno pobjednicima, i Brickmanu X, koji mi je preoteo titulu najbržeg.

Najviše su me iznenadila asocijacija "Čovac". Prva, jer iako znam da je Eustahije i još neki vole, nikad je uistinu nisam izgovorio, niti čak čuo da je itko izgovara, pa u mom srcu nije prava zamjena za minifig. Al kako minifig nikako nisam mogao ugurati na crtice, predao sam se čovcu.

Inače, većinu svojih pogrešaka dugujem nepažljivom čitanju tekstova zadataka. Trebat će više pažnje obratiti na to.

_________________
Image
storyatures.com


23. Feb 2011. 10:26
Profile WWW
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO (odg. na str. 6!)
čestitke ćaćisoničnom i darijude! :LEGO03:

jedva čekam novu rundu pitanja. :LEGO04:

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


23. Feb 2011. 10:35
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 27. Jul 2010. 16:15
Posts: 1903
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO (odg. na str. 6!)
Tako sam ponosan na sebe! :LEGO76:

Čestitke svima!

_________________
Brickset
MOCpages
Translegia


23. Feb 2011. 10:36
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO (odg. na str. 6!)
Eh, zaboravio sam spomenuti da nakon dva odigrana kola sad imamo i TABLICU UKUPNOG PORETKA u općem postu kkviza, pa bacite pogled i tamo. :LEGO05:


23. Feb 2011. 10:52
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 19. Oct 2010. 22:22
Posts: 315
Location: Kucica u Hercegovini
Post Re: KKVIZ - 2. KOLO (odg. na str. 6!)
Jako sam ispao naivan kad sam pomislio da bi eustahije zadao tako naizgled jednostavne zadatke, posebice 9. zadatak, i sada sam još zbunjen, no neću sad po bricklinku tražiti potvrdu eustahijevih odgovora na pitanja.

Tesko sam se prevario i u 10. zadatku kod one crvene kose dvice, primjetio sam da nema donje cijevcice, no nisam to smatrao toliko vaznim. Iako sam shvatio da se plate 2x8 moze napraviti od ova tri preostala platea i da jedan ostaje viska, nisam smio smetnuti da je mogao taj plate doci upravo kao visak u setu. ko radi taj i grijesi.

No ostaje pitanje:
Ako se ovaj kosi crveni dio bez cjevcice nikako nije mogao naci u setu, onda ga mora nesto nadomjestiti, tj. onaj kosi crveni dio koji IMA cjevcicu, sto dovodi do zakljucka da moramo ustvari naruciti 2 dijela s bricklinka da bi zavrsili kamion, panel i kosi dio? Dakle, pitanje nije tocno formulirano, treba naruciti 2 dijela umjesto jednog. Ali kao sto ranije spomenuh, ko radi taj i grijesi.

No nisam nezadavoljan. Lagao bih kad bi rekao da ne bi zelio dobiti koju nagradu, no ja trazim da se dobro zabavim, naucim nestoi novo.

i naravno, cestitke Dariju, Tatisonicnom i tomeku na osvojenim mjestima.

_________________
ImageImage

May the Lego brick be with you!


23. Feb 2011. 11:10
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 79 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.